آنچه در این مقاله میخوانید
تشخیص نوع LCD یا LED لپتاپ شخصی
آنچه در این مقاله میخوانید

در حالی که برخی از افراد از این موضوع آگاه نیستند، انواع مختلفی از مانیتورها وجود دارند که برای انواع مختلف لپتاپ ها ساخته می شوند. در این راستا، دو نوع صفحه نمایش رایج LCD و LED هستند که ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند. برای تشخیص نوع LCD یا LED لپتاپ شخصی در لپ تاپ های ویندوز، تشخیص اینکه لپ تاپ شما از یک صفحه LCD یا LED سنتی استفاده می کند یا خیر، دشوار است. ممکن است برای فهمیدن این موضوع مجبور باشید به یک برچسب یا مشخصات نگاه کنید. با این حال، اکثر لپ تاپ های پس از سال ۲۰۱۱ از LED استفاده می کنند. در همین حال، همه مک بوک ها از نمایشگرهای LCD استفاده می کنند اما نمایشگرهای رتینا از نور پس زمینه LED استفاده می کنند.

 

تشخیص نوع LCD یا LED لپتاپ شخصی

صفحه نمایش LCD یا LED لپتاپ

نکته ای که باید بدانید این است که تمام لپ تاپ ها از صفحه نمایش LCD استفاده می کنند؛ زیرا LCD مخفف عبارتی است که برای توصیف نوع صفحه نمایشی که لپتاپ شما از آن استفاده می کند، به کار می رود. در همین حال، LED مخففی است که برای توصیف نوع چراغ هایی که بر روی صفحه نمایش لپ تاپ شما استفاده می شوند، به کار می رود.

به طور خلاصه، لپ تاپ شما از یک صفحه نمایش LCD استفاده می کند اما تفاوت در نوع نورپردازی است که برای روشن کردن رنگ های صفحه نمایش LCD استفاده می کند. در این حالت، لپ تاپ شما به احتمال زیاد از LED ها برای روشن کردن صفحه نمایش استفاده می کند؛ زیرا CCFL، نوع قدیمی تر نور پس زمینه، اکنون منسوخ شده است.

بنابراین اگر لپ تاپ شما بعد از سال ۲۰۱۱ تولید شده باشد، این احتمال وجود دارد که از LED به عنوان نور پس زمینه صفحه LCD، استفاده کند. از سوی دیگر، لپ تاپ های قدیمی تر مانند آن هایی که قبل از سال ۲۰۱۱ یا حتی اواسط سال ۲۰۰۰ تولید شده اند، از CCFL ها استفاده می کنند.

امروزه، در مورد مک بوک ها، مشخص شده است که اپل از نام “Retina Display” برای توصیف صفحه نمایش مک بوک ها استفاده می کند. به بیان ساده، Retina Display تنها یک نوع اختصاصی از نور پس زمینه است که اپل در مک بوک های خود از آن استفاده می کند. این صفحه نمایش از نوع LCD است که از چراغ های LED برای روشن کردن رنگ های صفحه نمایش استفاده می کند.

با این حال، به دلیل فن آوری اختصاصی اپل، این صفحه نمایش در مقایسه با دیگر لپ تاپ ها پرنورتر به نظر می رسد؛ زیرا تراکم پیکسل در نمایشگرهای رتینا بیشتر است. به طور خلاصه، آنچه صفحه نمایش رتینا را خاص می کند، نوع صفحه نمایش نیست بلکه رزولوشنی است که به آن اجازه می دهد تعداد پیکسل بالاتری داشته باشد. البته نورپردازی LED نیز در اینجا نقش خوبی را ایفا می کند چرا که LED ها در تک تک پیکسل های نمایشگر رتینای مک بوک بهترین عملکرد را از خود به نمایش می گذارند.

تشخیص نوع LCD یا LED لپتاپ شخصی

تفاوت بین صفحه نمایش LCD و LED لپ تاپ

این روزها وقتی صحبت از نمایشگرهای مختلف به میان می آید، احتمالا متوجه شده اید که دو کلمه اختصاری مختلف در مورد آن ها زیاد به چشم می خورد: LCD و LED که صفحه نمایش هایی هستند که در انواع مختلفی از نمایشگرها دیده می شوند. در این راستا، حتی لپتاپ ها نیز از صفحه نمایش LCD و LED برای نمایشگرهای خود استفاده می کنند؛ اما تفاوت بین صفحه نمایش LCD و LED لپتاپ چیزی است که تشخیص آن می تواند دشوار باشد به خصوص اگر نتوانید تفاوت را زمانی که فقط به صفحه نمایش نگاه می کنید، تشخیص دهید. بزرگ ترین تفاوت بین صفحات LCD و LED این است که صفحات LCD دارای لایه ای از کریستال مایع هستند که بین دو صفحه قرار می گیرد. بنابراین، اتفاقی که می افتد این است که تصاویر با عبور نور از کریستال مایع ساخته می شوند. کریستال مایع چیزی است که مسئول مسدود کردن یا افزایش یک ناحیه برای ایجاد تصویری است که بر روی صفحه نمایش شما نمایش داده می شود.

امروزه بیشتر صفحه نمایش های LCD از دیود روشن کننده LED استفاده می کنند که در واقع بهترین خروجی از تصویر را به ارمغان می آورند. این نوع از صفحه نمایش های LCD به طور گسترده ای به عنوان صفحه نمایش های LED شناخته می شوند. به طور خلاصه، تمام صفحه نمایش های لپ تاپ از صفحه نمایش های LCD استفاده می کنند اما تفاوت در نوع نوری است که برای بهبود بیشتر تصویر استفاده می شود.

در همین راستا، صفحه نمایش های LCD قدیمی تر، از لامپ های فلورسنت کاتد سرد یا لامپ های CCFL برای روشن کردن صفحه نمایش استفاده می کردند. این لامپ ها از تخلیه الکترون و نور فلورسنت برای روشن تر کردن صفحه نمایش پشت چراغ ها استفاده می کنند. CCFL ها همان نورهایی هستند که در ساختمان های اداری دیده می شوند. اما تفاوت این دو در این است که صفحه نمایش های LED در مقایسه با صفحه نمایش های LCD که از CCFL ها استفاده می کنند، روشن تر و کشیده تر هستند و در مقابل صفحه نمایش های LED مصرف انرژی بیشتری دارند و با محیط سازگارتر هستند. این موضوع توضیح می دهد که چرا صفحه نمایش های LCD با نور پس زمینه LED کم کم به عنوان بهترین انتخاب برای لپتاپ ها شناخته می شوند. در همین حال، صفحه نمایش های CCFL به دلیل اینکه از صفحه نمایش های LED – Backlit پایین تر هستند، در حال منسوخ شدن هستند. امروزه صفحه نمایش های بهتر LED – Backlit هستند زیرا روشن تر بوده، از نظر کیفیت کلی بهتر هستند و در مقایسه با صفحه نمایش های LCD که هنوز از CCFL استفاده می کنند، اقتصادی تر هستند.

 

تشخیص نوع LCD یا LED لپتاپ شخصی

 

فرق ال ای دی با ال سی دی نی نی سایت

زمانی که نوبت به انتخاب و خرید  لپ تاپ می رسد، یکی از مهم ترین تصمیماتی که می گیرید، انتخاب نوع صفحه نمایشی است که در لپ تاپ نصب شده است. چرا که کاربران لپ تاپ، کاملا با صفحه نمایش لپ تاپ سروکار دارند. از این رو، دو مورد از محبوب ترین صفحات نمایش OLED  و LED هستند. لپ‌تاپ‌های OLED به سبب جذابیتی که دارند به طور فزاینده‌ای در میان کاربران محبوب می‌شوند، زیرا مزایای زیادی نسبت به لپ‌تاپ‌هایی با صفحه نمایش LCD  سنتی دارند. به علاوه، نمایشگرهای LCD چندین مزیت مهم دیگر نسبت به لپ تاپ با صفحه نمایش OLED در شرایط خاص ارائه می دهند. نمایشگر های  OLED بهتر از LED هستند و اینکه کدام یک را انتخاب نمایید  به نیازها و ترجیحات فردی شما بستگی دارد.

همواره یکی از سوالاتی که برای کاربران لپ تاپ به وجود می آید، تشخیص نوع صفحه نمایش لپ تاپ است. در حقیقت، صفحه نمایش یکی از مهمترین بخش‌های یک لپ تاپ است که کاربران را به طور مداوم تحت تأثیر قرار می‌دهد.

صفحه نمایش بر اساس سطح نمایشگر به دو نوع صفحه نمایش مات و صفحه نمایش براق تقسیم می شود. صفحه نمایش مات، همانطور که از اسمش مشخص است غیر براق است و در آن، نور روی صفحه نمایش پراکنده می‌شود و به  چشم بیننده بازتاب نمی شود. همچنین، در این نوع صفحه نمایش، فرودگاه های مختلفی در قسمت شفاف صفحه نمایش به منظور کاهش درخشش وجود دارند .از ویژگی‌های دیگر صفحه نمایش مات، این است که این نوع نمایشگرها از نظر ختم نور بهتر بوده و رنگ‌ها را با کیفیت بهتری نمایش می دهد. در مقابل، صفحه نمایش براق، تصویر را با کیفیت بهتری نمایش می دهد.

امروزه، با پیشرفت صفحه‌های نمایش و ورود صفحه نمایش لمسی به بازار، دنیای جدیدی از تکنولوژی نمایشگرها آغاز شده است. در صفحات نمایش لمسی، کاربرد  موس و کیبورد محدود شده است. به همین دلیل، در دستگاه های دارای سیستم عامل ویندوز 8 و سیستم عامل iOS به وفور مورد استفاده قرار می گیرد. به همین ترتیب، به راختی تشخیص نوع صفحه نمایش، امکان پذیراست.


شما میتوانید جهت هرگونه پرسش و استعلام قیمت و موجودی به پیج اینستاگرام ما مراجعه نمایید یا با مشاورین سیلیکا تماس بگیرید:

021-88809462

اشتراک گذاری:
مقالات مرتبط
دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از میان محصولات سایت جستجو کنید