آنچه در این مقاله میخوانید
آیا رم یا CPU لپ تاپ را سریع تر می کند؟
آنچه در این مقاله میخوانید

سرعت همیشه بهترین معیار برای عملکرد یک لپ تاپ بوده است. لپ تاپ شما مانند هر کامپیوتر دیگری در مورد نحوه انجام وظایف ضروری خود به رم و CPU آن وابسته است و هر دوی این اجزا به اندازه هر بخش دیگری که لپتاپ شما دارد مهم هستند. اما باید توجه داشت که چه چیزی بین رم و CPU لپ تاپ را سریع تر می کند؟

CPU مسئول بهبود سرعت لپتاپ شما است زیرا این بخشی است که به لپ تاپ اجازه می دهد اطلاعات و داده ها را پردازش کند. البته هرچه CPU شما بهتر باشد، لپ تاپ شما باید سریع تر باشد. در این بین رم نیز می تواند به سرعت لپتاپ کمک کند اما نه به اندازه CPU. دلیلی وجود دارد که چرا CPU مغز کامپیوتر نامیده می شود، زیرا مسئول بسیاری از کارهای مختلفی است که به یک کامپیوتر ارزش میبخشد. وقتی صحبت از لپ تاپ به میان می آید، هیچ گاه نمی توان گفت که داشتن یک CPU قدرتمند چقدر برای آن اهمیت دارد. اگر می خواهید که لپتاپ شما سریع تر عمل کند، پس باز هم به کمی فضای رم نیاز دارید تا بتواند در حد امکان سریع باشد.

آیا رم یا CPU لپ تاپ را سریع تر می کند؟

افزایش سرعت لپتاپ توسط رم یا CPU ؟

در پاسخ به این سوال باید توجه داشته باشیم که CPU همان چیزی است که لپ تاپ را سریع تر می کند. اساسا به این دلیل است که CPU در اصل پردازنده ای است که تمام داده ها و اطلاعاتی که کامپیوتر شما برای پردازش از درایو ذخیره سازی نیاز دارد را، پردازش می کند. بنابراین، وقتی CPU قدرتمندتر است، می تواند داده های بیشتری را با سرعت بیشتری مدیریت و پردازش کند تا لپ تاپ بتواند موثرتر کار کند. تصور کنید رم شما محل کار یا میز کاری است که روی آن کار می کنید. در عین حال، خود شما CPU هستید. بنابراین، اگر فضای کاری بزرگتری داشته باشید، می توانید موثرتر کار کنید؛ زیرا می توانید از ابزارهای بیشتری به نفع خود استفاده کنید و کارهای مختلفی را به صورت هم زمان انجام دهید.

از طرف دیگر در هنگام کار با لپتاپ، حتی اگر به اندازه کافی حافظه رم داشته باشید، این بدان معنا نیست که کامپیوتر شما سرعت خود را افزایش خواهد داد زیرا شما هنوز به یک CPU لپ تاپ نیاز دارید که قادر به مدیریت سریع تر اطلاعات و داده های پیچیده باشد. این تفاوت زمانی ایجاد نخواهد شد که شما تنها کارهای ساده روزانه مانند پردازش کلمات یا گشت و گذار در اینترنت را انجام می دهید. تفاوت را زمانی خواهید دید که در حال حاضر در حال انجام کارهای سخت مانند گرافیک و ویرایش ویدیو و بازی هستید.

در این صورت، داشتن یک لپ تاپ با CPU بهتر می تواند کار لپ تاپ را سریع تر کند اما هنوز هم می تواند توسط رمی که کامپیوتر شما دارد محدود شود. مهم نیست که یک فرد چقدر مهارت دارد، اگر فضای کاری کوچکی داشته باشد نمی تواند از مهارت های خود استفاده کند. به همین دلیل ضروری است که CPU شما یک فضای کاری بزرگتر نیز داشته باشد که کاملا سرعت آن را تکمیل می کند. اما در کنار این توضیحات باز هم مشکل لپتاپ ها این است که تعویض CPU تقریبا همیشه غیر ممکن است زیرا پردازنده های لپ تاپ به مادربرد لحیم شده اند و نمی توانید یک CPU لپ تاپ را با یک CPU جدید تعویض کنید.

از سوی دیگر، اکثر مادربوردهای لپ تاپ دارای یک اسلات رم اضافی هستند که به شما اجازه می دهد حافظه کامپیوتر را گسترش دهید؛ بنابراین، اگر متوجه شدید که لپ تاپ شما کمی کند کار میکند، افزایش ظرفیت رم آن می تواند آن را سریع تر کند زیرا اساسا فضای بیشتری برای کار با پردازنده آن در اختیار دارید. بنابراین همیشه در خرید لپتاپ قبل از نگاه کردن به رم آن، پردازنده آن را در اولویت قرار دهید و نیز در کنار آن مطمئن شوید که لپ تاپ رم کافی برای تکمیل پردازنده خود دارد یا حداقل باید گزینه ای برای گسترش حافظه آن داشته باشد.

آیا رم یا CPU لپ تاپ را سریع تر می کند؟

RAM

در رابطه با لپتاپ، حافظه دسترسی تصادفی یا RAM یکی از مهم ترین اجزا در کنار CPU و درایو ذخیره سازی است. به این دلیل که رم یا به عبارت ساده تر حافظه، میز کار لپ تاپ در مورد نحوه عملکرد کامپیوتر به صورت منظم است. کاری که رم انجام می دهد این است که مسئول ذخیره سازی داده های موقتی است که کامپیوتر شما هر زمان که برنامه یا برنامه ای را باز می کنید از آن ها استفاده می کند. رم همچنین به کامپیوتر اجازه می دهد تا هر زمان که در حال اجرای پردازش های پس زمینه است، داده ها را ذخیره کند که برای سیستم عامل مهم است تا کار خود را به طور موثر انجام دهد.

بنابراین، در یک قیاس، رم در اصل میز کار ابزارهایی است که از انبار ابزار خود خارج می کنید، که همتای درایو ذخیره سازی در این بحث است. هر چه میز کار شما بزرگ تر باشد، در کنترل ابزارهای مختلف بهتر خواهید بود، زیرا فضای بیشتری دارید که می توانید از آن برای کار استفاده کنید.

در رابطه با کاری که رم برای کامپیوتر انجام می دهد، چیزی که در اینجا اتفاق می افتد این است که رم در اصل یک واحد ذخیره سازی است که فایل های موقتی را در خود جای می دهد که CPU یا پردازنده برای اجرای برنامه هایی که باز کرده اید به آن ها نیاز دارد. هرچه برنامه های بیشتری باز باشند یا نیازهای برنامه ها بیشتر باشد، کامپیوتر شما کندتر خواهد بود زیرا رم شما نمی تواند همه آن ها را در یک زمان مدیریت کند. با این حال، زمانی که شما تنها چند برنامه را باز می کنید که به حافظه چندان زیادی نیاز ندارند، نمی توانید سرعت کامپیوتر خود را بدون توجه به میزان رم لپ تاپ احساس کنید. این موضوع به این دلیل است که رم صرفا وظیفه پردازش را بر عهده دارد و به طور کامل مسئول سریع تر کردن آن نیست و تنها زمانی تفاوت را احساس خواهید کرد که برنامه های زیادی باز شده باشند یا هر زمان که در حال اجرای بازی هایی هستید که به حافظه زیادی نیاز دارند.

سرعت حافظه در اصل مقدار زمانی است که رم برای دریافت درخواست از CPU نیاز دارد؛ بنابراین هرچه سرعت حافظه رم شما بیشتر باشد، پردازش درخواست از CPU سریع تر است. در این رابطه، جنبه ای از رم که باعث سریع شدن آن می شود، اندازه آن نیست؛ بلکه آنچه از نظر سرعت کامپیوتر اهمیت بیشتری دارد، سرعت حافظه RAM است. با این حال، اندازه RAM در سرعت لپ تاپ ها نقش دارد، به خصوص زمانی که تمایل دارید حافظه کامپیوتر را به طور منظم خالی کنید.

آیا رم یا CPU لپ تاپ را سریع تر می کند؟

سی  پی یو (CPU)

در عین حال، مغز کامپیوتر در اصل واحد پردازش مرکزی یاسی  پی یو (CPU) است. همچنین اغلب پردازنده نامیده می شود. این قطعه سخت افزاری است که به کامپیوتر شما اجازه تعامل با تمام برنامه های نصب شده در درایو ذخیره سازی را می دهد. بنابراین، هر زمان که شما برنامه ای را بر روی کامپیوتر خود باز می کنید، اتفاقی که می افتد این است که CPU تمام داده هایی را که برنامه برای اجرا به آن ها نیاز دارد، پردازش می کند زیرا با درایو ذخیره سازی ارتباط برقرار می کند. همچنین داده ها را در حافظه کامپیوتر ذخیره می کند و هر زمان که از داده های موقت ذخیره شده در حافظه کامپیوتر استفاده می کند، به طور مداوم درخواست هایی را به رم ارسال می کند.

در ابتدایی ترین حالت، پردازنده بخشی از لپ تاپ است که اطلاعات را در کل کامپیوتر منتقل می کند. به این ترتیب، اطلاعاتی را که لپ تاپ شما برای عملکرد منظم نیاز دارد، پردازش می کند. به همین دلیل مهم است که پردازنده شما چقدر قدرتمند است زیرا سرعت پردازش CPU می تواند تعیین کند که لپ تاپ در زمینه تفسیر اطلاعات و داده ها چقدر سریع یا چقدر کند خواهد بود.

هسته های پردازنده و سرعت ساعت چیزی هستند که تعیین می کنند پردازنده در یک زمان چقدر اطلاعات را می تواند مدیریت کند و چقدر سریع می تواند اطلاعات را پردازش کند. بنابراین، وقتی به پردازنده لپ تاپ خود نگاه می کنید، مهم است که ببینید چند هسته دارد و این هسته ها با چه سرعتی قادر به پردازش اطلاعات هستند. سرعتی که هسته ها و سرعت ساعت با هم کار می کنند، چیزی است که در نهایت سرعت پردازش CPU ها را تعیین می کند.

آیا رم یا CPU لپ تاپ را سریع تر می کند؟

تفاوت رم و سی پی یو در چیست؟

وقتی صحبت از مشخصات سخت افزاری رایانه به میان می آید ذهن کاربران به سمت دو جزء مهم و اصای CPU  یا پردازنده و RAM یا حافظه سیستم در سوق می یابد. تفاوت بین CPU  و حافظه RAM ، به نقش آن در رایانه مربوط میشود.CPU  در واقع بخش ضروری از یک سیستم رایانه ای است که وظیفه محاسباتی را بر عهده دارد در صورتی که حافظه RAM  داده ها را  نگهداری می کند.

برای نمونه، اگر یک سیستم رایانه ای بخواهد  بر روی دو عدد عملیات ساده ریاضی انجام دهد ابتدا CPU  آن را از حافظه RAM فراخوانی می کند سپس آن دو عدد توسط CPU محاسبه شده و در نهایت نتیجه محاسبه را به کاربر در حافظه RAM  خروجی نمایش می دهد..CPU یک جزء اساسی از رایانه به شمار می رود که سرعت کل سیستم را به عنوان پردازش داده ها در واحد زمان می سنجد.  بدیهی است که هر چه قدرت CPU بیشتر باشد توان پردازشی داده آن در واحد زمان نیز بیشتر خواهد بود.

در گذشته، رایانه ها حافظه RAM بسیار محدودی داشتند به طوری که گاهی برنامه به علت محدودیت حافظه قابل اجرا نبود. اما در حال حاضر با پیشرفت علم و فناوری، سیستم عامل ها این توانایی را دارند که در زمان کمبود حافظه RAM از بخشی از حافظه هارد درایو Hard drive  به عنوان حافظه پیجینگ با سرعت کم استفاده کنند. با این حال سی پی یو، بار پردازشی بیشتری را نسبت به وقتی که از Paging استفاده نمی شود را بهدوش می کشد. زیرا CPU می بایست داده ها را ابتدا از هارد دیسک بخواند و قادر به بارگذاری داده ها بر روی RAM نیست؛ به همین دلیل، داده ها را با سرعت کمتری پردازش می کند.

 


شما میتوانید جهت هرگونه پرسش و استعلام قیمت و موجودی به پیج اینستاگرام ما مراجعه نمایید یا با مشاورین سیلیکا تماس بگیرید:

021-88809462

 

اشتراک گذاری:
مقالات مرتبط
دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از میان محصولات سایت جستجو کنید