آنچه در این مقاله میخوانید
علت سیاه شدن صفحه لپ تاپ چیست؟ + علت ها و راهکارهای رایج برای حل مشکلات صفحه نمایش
علت سیاه شدن صفحه لپ تاپ چیست؟
آنچه در این مقاله میخوانید

اگر می خواهید بدانید علت سیاه شدن صفحه لپ تاپ چیست؟ تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات مناسبی در مورد راهکار رفع سیاه شدن صفحه لپ تاپ بدست آورید.

گاهی ممکن است اتفاق بیفتد که صفحه لپ تاپ شما خود به خود سیاه شده و هیچ تصویری در آن نمایش داده نشود. احتمالات زیادی در مواجه با این اتفاق وجود دارد که باید آن ها را به نوبت بررسی کرده و راه حل اصلی آن را پیدا کنیم. در مراحل زیر قصد داریم قدم به قدم مشکلات و راه حل های آن ها را بررسی کرده و با چند تکنیک ساده این مشکل را رفع نماییم.

نکته: اگر به جای صفحه سیاه، صفحه سفید یا یک خط رنگین کمانی را بر روی مانیتور مشاهده کردید، ممکن است نشانه معیوب بودن کارت گرافیک لپ تاپ باشد. در این حالت، پیشنهاد می شود برای تعویض کارت گرافیک یا تراشه گرافیکی لپ تاپ به یک مرکز تعمیر تخصصی لپ تاپ مراجعه شود.

شما می توانید در صورت نیاز به تعمیر یا تعویض ال سی دی لپ تاپ خود، با اطمینان از کیفیت و گارانتی اصالت کالا اقدام به خرید ال سی دی لپ تاپ از فروشگاه قطعات لپ تاپ سیلیکا نمایید.

سیاه شدن صفحه لپ تاپ

امکان دارد لپ تاپ برای مدتی بدون استفاده روشن بوده و متوجه شوید که صفحه لپ تاپ سیاه شده است. در این مواقع اصطلاحا گفته میشود که لپ تاپ به خواب رفته و یا sleep mode فعال شده است. حالت sleep mode برای عدم فعالیت لپ تاپ بعد از یک محدودیت زمانی از پیش تعیین شده فعال می شده و یک صفحه سیاه نمایش داده می شود.

راهکار های سیاه شدن صفحه لپ تاپ

اگر متوجه شدید که لپ تاپ به خواب رفته است، با حرکت دادن ماوس، فشار دادن صفحه کلید یا فشار دادن دکمه پاور،می توانید آن را غیرفعال کنید. پس از غیرفعال شدن، صفحه سیاه باید از بین برود. اگر صفحه سیاه از بین نرفت، سعی کنید با فشار دادن و نگه داشتن دکمه پاور به مدت 5 تا 10 ثانیه کامپیوتر را مجددا راه اندازی کنید. پس از خاموش شدن لپ تاپ، دکمه پاور را فشار دهید تا دوباره روشن شود و ببینید آیا صفحه نمایش به درستی کار می کند یا خیر.

اگر پس از راه اندازی مجدد لپ تاپ، صفحه سیاه از بین نرفت، توصیه می کنیم موارد زیر را دنبال کنید.

 • کامپیوتر boot نمی شود

اگرچه ممکن است چیزی روی صفحه نمایش نبینید اما صداهایی می شنوید که نشان می دهد لپ تاپ در حال بوت شدن است. به خاطر داشته باشید کامپیوترهای جدیدتر با SSD (درایو حالت جامد) و هیچ درایو دیگری حتی در هنگام بوت معمولی نمی توانند بی صدا باشند.

 • مشکلات مربوط به باتری لپ تاپ

باتری لپ‌تاپ ممکن است هنگام بوت شدن و نمایش تصاویر، ویدئو و.. روی صفحه‌نمایش مشکل ایجاد کند. حتی ممکن است با وجود شارژ شدن کامل باتری، باتری نقص داشته باشد که باعث اختلال در فرآیند راه اندازی لپ تاپ شود. برای حل مشکل احتمالی باتری، موارد زیر را انجام دهید..

 • آداپتور برق را از لپ تاپ جدا کنید
 • باتری لپ تاپ را از دستگاه خارج کنید
 • دکمه پاور لپ تاپ را به مدت 10 ثانیه فشار داده و نگه دارید تا برق موجود در باتری تخلیه شود.
 • آداپتور برق را دوباره به لپ تاپ وصل کنید.
 • دکمه پاور را فشار دهید تا ببینید لپ تاپ روشن می شود و چیزی را روی صفحه نمایش می دهد یا خیر.
مشکلات صفحه نمایش در خصوص باتری لپ تاپ
مشکلات صفحه نمایش در خصوص باتری لپ تاپ

اگر لپ تاپ راه اندازی شد، اما چیزی روی صفحه نمایش نشان داده نشد، مراحل زیر را ادامه دهید.

 • مشکلات سیستم عامل

اگر متوجه شدید که رایانه بوت می شود، اما صفحه نمایش پس از ورود به سیستم سیاه یا خالی می ماند، ممکن است مشکلی در سیستم عامل وجود داشته باشد. یکی از نشانه‌ های اختلال در عملکرد سیستم عامل تنها نمایش نشانگر ماوس بر روی صفحه نمایش می باشد.

یکی از دلایل اصلی این مشکل یک فایل سیستمی خراب است که از بارگیری سیستم عامل جلوگیری می کند و در نتیجه صفحه سیاه یا خالی می شود. برای حل این مشکل ابتدا ویندوز را ریستارت کنید. اگر مشکل برطرف نشد، هارد دیسک خود را پاک کرده و ویندوز را مجددا نصب کنید.

 • صفحه نمایش با روشنایی کم تنظیم شده است

اگر متوجه شدید که تصویر تا حدی قابل مشاهده است، در این صورت روشنایی لپ‌تاپ خیلی کم است و یا نسبت به میزان برق مقدار آن کاهش می‌یابد. برای اینکه مطمئن شوید لپ تاپ در حالت صرفه جویی در مصرف انرژی قرار ندارد، آن را به پریز برق وصل کنید. سعی کنید روشنایی لپ تاپ خود را افزایش دهید تا مطمئن شوید مشکلی در صفحه نمایش ایجاد نمی کند.

 

تنظیم روشنایی صفحه نمایش
تنظیم روشنایی صفحه نمایش

 

صفحه نمایش خارجی متصل

اگر با یک صفحه نمایش خارجی مانند مانیتور کامپیوتر به لپ تاپ خود متصل هستید، ممکن است صفحه لپ تاپ چیزی را نمایش ندهد. عملکرد پیش‌فرض در برخی از لپ‌تاپ‌ها این است که در صورت اتصال، یک تصویر را فقط در یک صفحه خارجی نمایش می‌دهند.

اکثر لپ‌تاپ‌ها دارای یک کلید عملکرد با عملکرد ثانویه هستند که مکان و نحوه نمایش تصویر را تغییر می‌دهد. فشار دادن آن کلید ممکن است مشکل را برطرف کند و دستور نمایش در هر دو صفحه نمایش را برای لپ تاپ صادر کند. F4 و F5 بر روی صفحه کلید این وظیفه را برعهده دارد. برای دسترسی ابتدا کلید Fn و سپس کلید عملکرد مناسب را فشار دهید.

 • صفحه نمایش خارجی غیرمتصل 

با اتصال مانیتور یا نمایشگر خارجی دیگری به لپ تاپ، مطمئن شوید که کارت گرافیک لپ تاپ مشکلی ندارد. اگر صفحه نمایش خارجی به خوبی کار می کند، مشکل از صفحه LCD لپ تاپ شما یا اتصال از مادربرد به صفحه LCD است.

اگر متوجه شدید که مانیتور خارجی کار نمی کند، کارت گرافیک داخلی، مادربرد یا کابل ویدیو معیوب است و ممکن است نیاز به تعویض کارت گرافیک یا مادربرد داشته باشید. برای اطمینان از این کار به تعمیرگاه کامپیوتر تخصصی مراجعه کنید.

 • داغ شدن بیش از حد لپ تاپ

در بیشتر موارد لپ‌تاپ زمانی که بیش از حد گرم شود، به طور خودکاuر خاموش می‌شود و با قطع برق GPU (واحد پردازش گرافیکی) نمایشگر را خاموش می کند. مشکل گرمای بیش از حد ممکن است مربوط به تجمع زباله روی فن، سینک حرارتی یا دریچه‌ها باشد. با پاکسازی این دریچه ها می توانید از این گرما جلوگیری کنید.

 • مشکلات سخت افزاریئ

اگر تمامی مراحل بالا را طی کردید و صفحه سیاه یا خالی لپ تاپ همچنان باقی ماند، مشکل سخت افزاری وجود دارد.
از جمله رایج ترین خرابی های سخت افزار شامل موارد زیر می باشند.

 • کابل شل یا جدا شده
 • اینورتر برق LCD ایراد دار
 • CCFL یا نور پس زمینه بد
 • صفحه نمایش LCD نامناسب
 • کارت گرافیک یا چیپ گرافیک داخلی نادرست
 • مادربرد خراب
علت سیاه شدن صفحه لپ تاپ چیست؟
مشکلات سخت افزاری لپ تاپ

مواردی که در بالا گفته شد جزو مشکلات رایج در این زمینه بود که میتوانید با رعایت تک تک آنها در صورت وجود ایراد جزئی، مشکل صفحه نمایش لپ تاپ خود را برطرف نمایید. اما ممکن است در هر کدام از مراحل به یک مشکل جدی برخورد کرده و با یک اشتباه کوچک یک خسارت بزرگ تری به بار آید.

برای جلوگیری از این جمله خسارات بعد از بررسی مراحل گفته شده و در صورت حل نشدن مشکل به گارانتی خود لپ تاپ و یا یکی از مراکز تخصصی تعمیرات لپ تاپ مراجعه کنید.

پخش قطعات لپ تاپ سیلیکا جزو مراکز فروشی بوده که چندین سال به صورت تخصصی در این حرفه مشغول بوده و افتخار فروش انواع قطعات لپ تاپ با بالاترین کیفیت و با گارانتی اصالت در بین فروشگاه های کشور علل الخصوص تهران را دارا می باشد. شما می توانید در صورت نیاز ابتدا از بخش پشتیبانی راهنمایی های لازمه را دریافت و سپس با ارامش خاطر و با اطمینان از دریافت کالای با کیفیت اقدام به خرید نمایید.

 

علت سیاه شدن صفحه لپ تاپ چیست؟

6 راهکار برای رفع سیاه شدن صفحه لپ تاپ

اگر بعد از روشن کردن لپ تاپ متوجه سیاه شدن صفحه لپ تاپ  شدید ممکن است این احتمال را بدهید که صفحه نمایش لپ تاپ شما دچار ایراد و مشکل جدی شده است. سیاه شدن صفحه لپ تاپ یکی از رایج ترین ایراداتی می باشد که اغلب برای دستگاه هایی تجهیز شده با سیستم عامل ویندوز 10 رخ می‌دهد.

گاهی مشکلات نرم افزاری باعث ایجاد چنین ایراداتی نیز می شود. در این بخش، مواردی برای رفع مشکلات نرم افزاری که باعث سیاه شدن صفحه لپ تاپ می گردد اقداماتی معرفی شده است.

جدا کردن باتری لپ تاپ

اولین اقدامی که در هنگام مواجهه با  سیاه شدن صفحه لپ تاپ پس از روشن کردن لپ تاپ بهتر است انجام شود، جدا کردن باتری از دستگاه است. برای تاثیر بهتر این روش به دو روش می توانید اقدام نمایید: ابتدا آداپتور لپ تاپ را از برق جدا کرده، سپس باتری را از لپ تاپ خارج کنید، بعد از گذشت چند دقیقه باتری را مجدداً در سر جای خود قرار دهید. بعد از آن لپ تاپ را به برق وصل کنید و در حالت شارژ شدن دستگاه را ریست کنید.

در صورتی که روش فوق کارساز نبود می توانید پس از جدا نمودن کابل شارژ لپ تاپ و قطعه باتری از آن به مدت 30 تا 60 ثانیه دکمه پاور را فشار داده و نگه دارید. بعد کابل را به لپ تاپ وصل کرده و آن را روشن کنید. بعد از انجام این موارد تصویر برای شما قابل رویت خواهد بود.

توجه داشته باشید در لپ تاپ هایی که دارای باتری ثابت وغیر قابل دسترس هستند را می توان به کمک دکمه ای به نام Reset که در بخش زیرین و پشت لپ تاپ تعبیه ‌شده است استفاده نمود..

در صورتی که این کلید وجود نداشت می توانید از این روش استفاده نمایید. لپ تاپ را تا زمان اتمام شارژ باتری روشن نگه دارید. در آخر آداپتور لپ تاپ را به لپ تاپ وصل کرده و با فشار دادن کلیدهای پاور Shift و F8 به طور همزمان منتظر روشن شدن صفحه نمایش و راه اندازی سیستم بمانید.

جداسازی اتصالات جانبی

سغی کنید تمامی اتصالات جانبی مانند موس، هارد اکسترنال، فلش حافظعه و وسایلی از این قبیل را در هنگام روشن نمودن لپ تاپ خارج نمایید. زیرا بعضی مواقع اتصال این تجهیزات به دستگاه، مانع بالا آمدن سیستم عامل ویندوز در لپ تاپ و باعث سیاه شدن صفحه لپ تاپ می گردد.

نصب مجدد درایور کارت گرافیک

گاهی ممکن است علت سیاه شدن صفحه به دلیل کارت گرافیک باشد . اگر شما چنین احتمالی می‌دهید که تاریکی صفحه نمایش به سبب بهم ریختگی نصب کارت گرافیک باشد بهتر است از روش زیر برای نصب مجدد آن استفاده کنید.

ابتدا سیستم را در حالت Safe Mode بوت کنید و بر اساس نوع  سیستم عامل ویندوز یکی از روش های زیر را انتخاب کنید:

هنگام مشاهده صفحه ورود به ویندوز، ابتدا سیستم را ریست کنید. برای این کار می توانید کلید Shift را نگه داشته و از قسمت منوی استارت گزینه Restart را انتخاب کنید. بعد کلید F5 را برای ورود به حالت ایمن انتخاب کنید.

در قدم  بعد اگر در صفحه لپ تاپ تنها درایو ریکاوری را نمایش می دهد، دستگاه را خاموش و مجدداًپس از طی کردن مراحل ریست و زدن دکمه F5 گزینهSafe Mode with Networking را انتخاب نمایید.

اگر درایو ریکاوری را مشاهده نکردید در نهایت تنها راه حل برای رفع مشکل سیاه شدن صفحه لپ تاپ، نصب مجدد ویندوز 10 است. دقت نمایید که نصب ویندوز 10 را بایستی به درستی برای رفع این مشکل انجام دهید.

حال برای نصب دوباره ی کارت گرافیگ در حالت ایمن یاSafe Mode در محل جستجو کلمه device manager را وارد کنید. بعد گزینه Display adapters را انتخاب و بعد از راست کلیک روی properties تب درایور برای شما نمایش داده می شود. در صورت روشن و فعال بودن گزینه Roll Back Driver یک مورد نوشته شده را انتخاب کرده و Yes را بزنید. در صورتی که این گزینه فعال نبود Uninstall درایور را به طور کامل حذف کنید.


بررسی تنطیمات Projection

یکی دیگر از دلایل سیاه شدن صفحه نمایش می تواند به سبب تغییرات تنظیمات Projection باشد. برای بررسی این موضوع باید ابتدا دکمه p را به همراه دکمه ویندوز در ویندوز‌های هشت و ده بصورت همزمان فشار دهید.

اکنون منوی Projection با گزینه‌هایی مانند  Extend، Duplicate، PC screen only و Second screen  only برای شما نمایش داده  می‌شود. با قشردن دکمه p ، انتخاب و همچنین بررسی تنظیمات هر یک برایتان مقدور خواهد بود.

اتصال لپ تاپ با کابل HTMI به تلویزیون

به کمک این روش  می توانید به راحتی متوجه شوید که آیا سیستم شما ایراد سخت افزاری دارد یا خیر. اگر بعد از پس برقراری اتصال تصویر را مضاهده نمودید، بنابراین می توان دریافت که مشکل از ال سی دی یا ال ای دی لپ تاپ شما می باشد. در غیر این صورت احتمالا مشکل از کارت گرافیک لپ تاپ است.

 آپدیت بایوس لپ تاپ

اگر موقغ روشن کردن لپ تاپ چراغ پاور روشن شده اما در صفحه نمایش تصویری دیده نمی‌شود احتمالا مشکل سیاه شدن صفحه نمایش لپ تاپ برای سیستم شما رخ داده است . در صورتی که این مشکل هر از گاهی برای سیستم شما به وجود می آید بهتر است نسبت به آپدیت سیستم بایوس لپ تاپ خود اقدام کنید.

 


مرکز فروش قطعات لپ تاپ سیلیکا فروشگاهی معتبر برای نهیه انواع قطعات لپ تاپ به صورت اورجینال و با کیفیت عالی می باشد. لذا برای کسب اطلاعات بیشتر به پیج اینستاگرامی سیلیکا مراجعه نمایید.

 

 

اشتراک گذاری:
مقالات مرتبط
دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از میان محصولات سایت جستجو کنید