آنچه در این مقاله میخوانید
نکات نگهداری از باتری لپ تاپ 
آنچه در این مقاله میخوانید

همه باتری ها با گذشت زمان فرسوده می شوند، اما با سرعت یکسان فرسوده نمی شوند. اگر شما و شخص دیگری، با توجه به اینکه یک لپ‌تاپ جدید در یک روز خریداری کنید، می‌توانید پس از دو سال عمر باتری کاملاً متفاوتی داشته باشید. ما در این مقاله نکات نگهداری از باتری لپ تاپ را به شما آموزش می دهیم. البته این موضوع بستگی به سطوح شارژ، گرما، نحوه ذخیره آن و اجتناب از شارژ صفر مرگبار دارد.

 

نکات نگهداری از باتری لپتاپ 

استفاده صحیح از باتری لپ تاپ

باتری لپ تاپ به سبب اینکه برای عملکرد صحیح دستگاه جزئی مهم و اساسی می باشد لذا استفاده درست از باتری لپ تاپ بسیار با اهمیت است. برای افزایش طول عمر باتری جهت جلوگیری از خرابی آن، دغدغه ‌ی بسیاری از کاربران لپ تاپ می باشد.

استفاده صحیح از باتری لپ تاپ از نکات مهم در نگهداری بهتر باتری لپ تاپ موثر است. لذا موقع استفاده از لپ تاپ به موارد ذیل دقت نمایید:

  • باتری خریداری شده دارای شارژ اولیه می باشد، برای استفاده صحیح از باتری لپ تاپ شارژ اولیه را هرگز تخلیه نکنید.
  • هنگام استفاده باطری برای اولین بار لطفا باطری را به مدت ۲۰ الی ۸۰ دقیقه (به صورتی که نوت بوک خاموش باشد) در شارژ گذاشته تا ۱۰۰% شود.
  • خالی کردن باطری تا ۰% ممنوع می باشد؛ در غیر این صورت باطری به سادگی خراب می شود و عمر آن کاهش می یابد.
  • باتری نباید به صورت متمادی به شارژر متصل باشد و پس از شارژ کامل فوراً کانکتور آداپتور را از دستگاه جدا کنید.
  • برای نگهداری بهتر باتری لپ تاپ باید حداقل یک بار در هفته شارژ و دشارژ شود.
  • زمان کلی استفاده از شارژر باتری ارتباط مستقیم به نوع سخت افزار لپ تاپ و نوت بوک دارد.
  • باتری باید از گرما و حرارت، ولتاژ بالا و از دسترسی کودکان دور باشد.
  • هرگز باطری در حال استفاده یا شارژ شدن را از دستگاه خارج نکنید.
  • اگر باتری برای زمان زیادی استفاده شده (بیش از دو سال) باتری باید تعویض شود تا از احتمالات مترقبه جلوگیری شود.
  • هنگامی که باتری جدید تهیه می کنید و توانایی شارژ شدن ندارد ممکن است مشکل از آداپتور یا لپ تاپ شما باشد. در این مورد به مرکز متعبر عیب یابی مراجعه فرمایید.

نحوه استفاده و نگهداری از باتری لپ تاپ نو

اگر اغلب از لپ تاپ خود دور از شارژر استفاده می کنید، سعی کنید آن را بالای 40 درصد شارژ نگه دارید. وقتی زمان شارژ مجدد آن فرا رسید، آن را تا حدود 80 درصد افزایش دهید. استفاده از این روش بهترین و واضح ترین راه برای افزایش طول عمر و ظرفیت شارژ لپ تاپ شما است. متأسفانه، پیروی از آن نیز سخت ترین است. یک باتری که تا حد زیادی شارژ می شود، از خالی تا پر، می تواند قبل از سوختن ۳۰۰ تا ۵۰۰ بار این مسافت را طی کند، اگر به صورت منظم، نکات مهم و تست باتری را انجام دهید، باتری لپ تاپ که تا ۸۰ درصد شارژ شده است، می تواند ۸۵۰ تا ۴۵۰۰ سیکل را طی کند.

برخی از لپ‌تاپ‌ها راه‌حل مناسبی برای مشکل اتصال به برق ارائه می‌دهند. برنامه Vantage لنوو برای لپ‌تاپ‌های ThinkPad امکان تنظیم حداکثر آستانه شارژ باتری را فراهم می‌کند و برخی از لپ‌تاپ‌های سامسونگ و سونی نیز این کار را انجام می‌دهند.

همچنین بخوانید: راهنمای خرید انواع باتری لپ تاپ

اگر آن را با دمای بالا وصل کرده اید، اجازه ندهید کار کند

به‌رغم آنچه گفته می شود، ثابت نگه داشتن لپ‌تاپ به برق، با شارژ باتری تا 100 درصد، به آرامی آن را از بین نمی‌برد. در وهله اول به اندازه یک بار شارژ کردن آن تا 100 درصد کار درستی نیست. هنگامی که باتری به 100 درصد می رسد، اکثر لپ تاپ های مدرن شارژ را متوقف می کنند و به جای آن برق به سیستم منتقل می شود.

استثنائا داغ بودن لپتاپ ممکن است به این دلیل باشد که شما در حال انجام تدوین، رندر یا کارهای فشرده دیگر هستید، یا گرمای موجود در محل استفاده از لپتاپ، به جهت نور خورشید، دود و بخار یا عوامل دیگر سبب افزایش دمای لپتاپ شده است. وقتی باتری را با حداکثر ظرفیت در معرض حرارت جدی ترکیب می‌کنید، در آن زمان است که شروع به آسیب می‌کند و از بین می‌رود.

نکات نگهداری از باتری لپتاپ 

آن را تهویه شده و در مکان خنک نگه دارید

لپ‌تاپ‌ها به دلیل اندازه جمع و جور و نداشتن فن‌های خنک‌کننده بزرگ، می‌توانند بسیار داغ شوند تا جایی که باعث سوختگی تدریجی پوست شوند. به گفته کایل وینز در سال 2013 گرمای شدید باعث انبساط فیزیکی و تغییرات شیمیایی در باتری‌ها می‌شود و در طول زمان گرمای بیش از حد به باتری می‌رسد و باتری آنقدر دوام نمی‌آورد. بنابراین پس از داغ شدن لپ‌تاپ، درب آن را برای مدتی باز نگه دارید و آن را از قرار دادن روی ران‌ها، بالش‌ها یا میزهای لپ‌تاپ که اطراف آن را با بالش احاطه کرده‌اند، خودداری کنید. به اطراف لپ تاپ نگاهی بیندازید، ببینید دریچه ها کجا هستند و از مسدود کردن آنها خودداری کنید.

وقتی از لپ‌تاپ خود استفاده نمی‌کنید، آن را در جایی خنک، دور از نور خورشید یا دریچه‌های گرمایش نگه دارید. نموداری در دانشگاه باتری، باتری های لیتیوم یونی را نشان می دهد که به مدت یک سال در دماهای مختلف نگهداری می شوند. یک باتری با دمای 32 درجه فارنهایت (0 درجه سانتیگراد) در زمستان، 94 درصد ظرفیت شارژ خود را حفظ کرده است، در حالی که یک باتری با دمای 104 درجه فارنهایت (40 درجه سانتیگراد) 65 درصد ظرفیت شارژ خود را حفظ کرده است. 86 درجه فارنهایت (30 درجه سانتیگراد) معیاری است که دانشگاه باتری توصیه می کند که مقدار درصد باتری زیر آن نگهداری شود. اما به خاطر داشته باشید که دمای گفته شده دمای داخل لپ تاپ است. اگر هوای بیرون نیز گرم باشد، مطمئناً در داخل گرمتر خواهد بود.

نکات نگهداری از باتری لپتاپ 

اجازه ندهید به صفر برسد

توصیه می شود دستگاه خود را بین 40 تا 80 درصد نگه دارید، اما اجازه دادن به آن به صفر مطلق یک فاجعه کوچک است. علاوه بر رسیدن به نقطه صفر، شارژ کامل نیز آسیب رسان است. تخلیه عمیق با شارژ مجدد کامل باعث ایجاد شوک به هر باتری می‌شود.

تنها زمانی که باید اجازه دهید باتری کاملاً تخلیه شود، زمانی است که یک باتری جدید را در یک دستگاه محاسباتی نصب می‌کنید و این به خاطر دستگاه است، نه باتری. برخلاف باتری‌های نیکل-کادمیم گذشته، هیچ «حافظه‌ای» برای تنظیم مجدد در باتری‌های لیتیوم یونی وجود ندارد. توصیه می شود برای سنجیدن ظرفیت، باتری گوشی یا لپ تاپ خود را به طور کامل تخلیه کنید. این یک ضربه بسیار کوچک به طول عمر باتری است، اما به دستگاه شما تخمین بهتری از عمر باتری و درصد باقیمانده آن در مدت زمان بسیار طولانی می دهد و از خاموش شدن غیرمنتظره و خواندن اشتباه جلوگیری می کند.

 

نکات نگهداری از باتری لپتاپ 

باتری خود را هنگامی که به زیر 80 درصد رسید تعویض کنید

اکثر منابع توصیه می کنند باتری خود را پس از کاهش ظرفیت آن به زیر 80 درصد، تعویض کنید. این آستانه ای است که اپل برای تعویض باتری آیفون استفاده می کند. زمانی که باتری به کمتر از 80 درصد برسد، مقاومت داخلی آن تا حد قابل توجهی شروع به افزایش می‌کند و باعث می‌شود که در واقع شارژ آن نسبت به زمانی که ظرفیت کامل داشته باشد، بیشتر طول بکشد. زمان باقیمانده و درصد شارژ در مقایسه با آنچه شما انتظار دارید، کمتر قابل اعتماد است، یا حداقل ردیابی آن سخت تر می شود. این یک مسیر طولانی در سراشیبی با بازدهی رو به کاهش است.

در صورتی که باتری لپ تاپ شما دچار آسیب قیزیکی و فنی شده باشد و شما مجبور به تهیه باتری دیگیری باشید توضیه می کنیم که باتری را از مراکز معتبری مانند مرکز فروش قطعات لپ تاپ سیلیکا مراجعه نمایید.شما میتوانید جهت هرگونه پرسش و استعلام قیمت و موجودی به پیج اینستاگرام ما مراجعه نمایید یا با مشاورین سیلیکا تماس بگیرید:

021-88809462

 

اشتراک گذاری:
مقالات مرتبط
دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از میان محصولات سایت جستجو کنید