آنچه در این مقاله میخوانید
بررسی و راهکار مشکلات اتصال HDMI
آنچه در این مقاله میخوانید

HDMI به معنای رابط چندرسانه‌ای با وضوح بالا، استانداردی برای انتقال همزمان ویدئو و صدا دیجیتال از یک منبع، مانند رایانه یا جعبه کابل تلویزیون به نمایشگر رتیانه، تلویزیون یا پروژکتور است. در ابتدا توسط شرکت تولیدکنندگان لوازم الکترونیکی توسعه داده شد، اما امروزه تقریباً همه تلویزیون‌ها و نمایشگرهای رایانه ای از این رابط پشتیبانی می‌کنند. به عنوان دستگاه اتصال استاندارد برای تلویزیون ها، کنسول های بازی، مدیا پلیرها و ویدئو پروژکتورها، HDMI جز مهمی از هر مجموعه سرگرمی است. گاهی هنگام اتصال HDMI مشکلاتی به وجود می آید که باعث کلافگی کاربران می شود. ما در این مقاله به بررسی و راهکار مشکلات اتصال HDMI می پردازیم.

 

بررسی و راهکار مشکلات اتصال HDMI

چرا مشکلات HDMI به وجود می آیند؟

هدف HDMI اتصال تمام دستگاه های شما با یک کابل هم برای صدا و هم برای ویدیو است. اگر این اتصال دچار مشکل شود، به این معنی است که رمزگذاری HDCP تعبیه شده در سیگنال HDMI توسط یک یا چند دستگاه متصل تشخیص داده نمی شود. این معمولا منجر به این می شود که شما نتوانید فیلم های خود را تماشا کنید یا بازی های ویدئویی خود را انجام دهید.

عیب یابی اتصال HDMI معیوب

1.بررسی اتصالات کابل HDMI: دقت کنید که کابل در هر دو انتها محکم نصب شده باشد. اتصالات HDMI به اندازه یک قطعه یا اتصال ویدئویی ترکیبی محکم نیستند و گاهی اوقات از بین می روند. اگر این اتفاق رخ داد، خرید کابل های HDMI یا کابل های خود قفل شونده را در نظر بگیرید.

2.معکوس کردن ترتیب چرخش برای دستگاه های خود: اگر تمایل دارید ابتدا تلویزیون خود و سپس دستگاه های دیگر را روشن کنید، ابتدا دستگاه های ثانویه و سپس تلویزیون را روشن کنید.اگر چندین مولفه HDMI مختلف دارید، سعی کنید آن ها را با ترکیب های ترتیبی مختلف راه اندازی کنید.

3.یک ورودی HDMI متفاوت را امتحان کنید: با ریموت کنترل خود، به یک ورودی دیگر در تلویزیون سوییچ کنید و سپس به HDMI برگردید تا ببینید آیا سیگنال به درستی قفل می شود یا خیر. با این کار، دستگاه خود را به یک ورودی HDMI متفاوت وصل کنید و مراحل بالا را تکرار کنید.

نکته: دقت کنید که ورودی صحیح را برای دستگاهی که قصد استفاده از آن را دارید انتخاب کنید، خواه یک کنسول بازی باشد یا پخش کننده Blu -ray. برخی از دستگاه ها به ورودی های کانال خاصی تنظیم شده اند و از شما می خواهند که آن ورودی را روی ریموت تلویزیون خود تنظیم کنید.

4.تنظیمات رزولوشن دستگاه منبع خود را بررسی کنید: اگر دستگاه HDMI شما دارای منوی تنظیمات برای کنترل رزولوشن ویدئو است، بررسی کنید تا ببینید آیا روی AUTO تنظیم شده است یا خیر. اگر تلویزیون یا ویدیو پروژکتور 4k دارید، آن را طوری تنظیم کنید که با رزولوشن داخلی تلویزیون یا ویدیو پروژکتور شما مطابقت داشته باشد، مانند 720p، 1080p، یا 4k.

5.استفاده از فرآیند حذف: اگر دستگاه شما به یک گیرنده صوتی یا واسطه دیگر متصل است، اتصال HDMI را حذف کنید و آن را مستقیما به تلویزیون وصل کنید. اگر این کار جواب داد، گیرنده یا دستگاه واسطه ای که استفاده می کنید احتمالا مشکل دارد. منبع HDMI را به تلویزیون خود متصل نگه دارید و یک اتصال صوتی جداگانه از دستگاه خود به تلویزیون برقرار کنید تا بتوانید مشکل گیرنده را تعیین کنید.

نکته: اگر مشکل ورودی HDMI روی گیرنده صوتی باشد، ممکن است هنوز هم بتوانید از ورودی های صوتی گیرنده برای انتقال صدا از دستگاه HDMI خود استفاده کنید.

بررسی و راهکار مشکلات اتصال HDMI

عیب یابی اتصال HDMI معیوب در تلویزیون HDR

پیاده سازی HDR در بسیاری از تلویزیون های 4k Ultra HD باعث ایجاد مشکلات اتصال HDMI شده است اگر تلویزیون HDR دارید و هیچ یک از مراحل بالا جواب نمی دهد، نکات عیب یابی زیر را دنبال کنید:

1.مطمئن شوید که گیرنده صوتی یا دیگر دستگاه های واسطه شما سازگار با HDR باشد.

2.مطمئن شوید که تلویزیون دستگاه های ویدئو پروژکتور به روز باشد.

3.اگر قبلاً این کار را نکرده اید، کابل HDMI خود را با یک کابل HDMI با سرعت بالا با سرعت حداقل 10.2 گیگابیت بر ثانیه، اما ترجیحاً 18 گیگابیت در ثانیه، تعویض کنید.

4.اگر دستگاهی با قابلیت HDR دارید، مانند پخش کننده UHD Blu-ray یا دستگاه پخش کننده ای که به یک تلویزیون سازگار با HDR متصل است، ممکن است تلویزیون محتوای کدگذاری شده HDR را تشخیص ندهد.

5.اگر تلویزیون یا ویدئو پروژکتور شما پس از تغییر تنظیمات و ارتقا کابل ها هنوز منبع HDR را تشخیص نمی دهد، با پشتیبانی فن آوری از تلویزیون یا دستگاه منبع HDMI تماس بگیرید.

حل مشکلات اتصال HDMI-to-DVI یا DVI-to-HDMI 

اگر قصد دارید یک دستگاه HDMI را با اتصال DVI به تلویزیون متصل کنید، ممکن است نیاز به استفاده از یک کابل تبدیل HDMI-to-DVI داشته باشید؛ همچنین، می توانید از یک کابل HDMI با یک آداپتور اضافه HDMI-to-DVI یا یک کابل DVI با یک آداپتور DVI-to-HDMI استفاده کنید که امکان ارتباط بین دستگاه های HDMI و DVI را فراهم می کند.

اگرچه HDMI می تواند سیگنال های صوتی و تصویری را منتقل کند، اتصالات DVI تنها می توانند سیگنال های تصویری را منتقل کنند. این بدان معناست که اگر یک دستگاه منبع HDMI را به یک تلویزیون مجهز به DVI متصل کنید، باید یک اتصال صوتی جداگانه برقرار کنید. تلویزیون های قدیمی تر مجهز به DVI ممکن است سخت افزار لازم برای تشخیص یک دستگاه منبع HDMI را نداشته باشند.

بررسی و راهکار مشکلات اتصال HDMI

نحوه عیب یابی اتصال HDMI معیوب با لپ تاپ یا کامپیوتر

اگر می خواهید از کامپیوتر شخصی یا لپ تاپ به عنوان منبع استفاده کنید، مطمئن شوید که تنظیمات کامپیوتر شما HDMI را به عنوان اتصال خروجی پیش فرض تعیین کرده است. اگر نمی توانید تصویری از لپ تاپ خود برای نمایش بر روی صفحه تلویزیون خود دریافت کنید، این نکات عیب یابی را امتحان کنید:

1.کامپیوتر خود را با کابل HDMI متصل به تلویزیونی که در حال حاضر روشن است، راه اندازی کنید.

2.زمانی که تلویزیون خاموش است کامپیوتر خود را راه اندازی کنید و سپس تلویزیون را روشن کنید.

3.قبل از اتصال کابل HDMI کامپیوتر خود را راه اندازی و تلویزیون را روشن کنید.

نکته: اگر تلویزیون شما دارای ورودی آرایش گرافیک ویدیویی (VGA) است ممکن است مجبور شوید به جای HDMI از آن استفاده کنید.

بررسی و راهکار مشکلات اتصال HDMI

نحوه عیب یابی اتصال HDMI معیوب با HDMI بی سیم

دستگاه های HDMI بی سیم که از یک فرستنده خارجی برای انتقال بی سیم سیگنال های صوتی/تصویری به گیرنده استفاده می کنند نیز می توانند باعث مشکلات اتصال شوند. دو فرمت اصلی HDMI بی سیم وجود دارد که هر کدام از گروه محصولات خود را پشتیبانی می کنند: WHDI و (WiHD) Wireless HD

این دو فرمت برای راحت تر کردن اتصال دستگاه های HDMI بدون کابل در نظر گرفته شده اند. اگر قصد دارید یک دستگاه HDMI بی سیم را به آن متصل کنید مراحل عیب یابی زیر را دنبال کنید:

1.فاصله و موقعیت دستگاه های بی سیم را تغییر دهید. درست مانند Wi-Fi، یک اتصال HDMI بی سیم موفق به حداقل فاصله، خط واضح و تداخل محدود بستگی دارد. برای مسافت‌های طولانی، گزینه‌های اتصال HDMI اضافی وجود دارد که باید در نظر بگیرید.

2.توالی های چرخشی مختلف مانند آنچه در بالا ذکر شد را امتحان کنید.

3.مشخصات محصول و سازگاری با هر دستگاه HDMI بی سیم را بررسی کنید دستگاه های HDMI بی سیم در مورد برند، مدل و استانداردهای صنعتی تفاوت های فنی زیادی دارند و ممکن است برخی دستگاه ها در این زمینه سازگار نباشند

همچنین بخوانید:. چگونه صفحه نمایش لپ تاپ را به تلویزیون وصل کنیم

 


شما میتوانید جهت هرگونه پرسش و استعلام قیمت و موجودی انواغ قطعات لپ تاپ به پیج اینستاگرام مراجعه نمایید یا با مشاورین سیلیکا تماس بگیرید:

021-88809462

اشتراک گذاری:
مقالات مرتبط
دیدگاه کاربران

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از میان محصولات سایت جستجو کنید