آنچه در این مقاله میخوانید
چرا شارژر لپ تاپ داغ می کند + راهکارهای آسان و طلایی برای حل مشکل در چند دقیقه + بررسی زمینه های مشکل ساز برای خرابی آداپتور
چرا شارژر لپ تاپ داغ می کند ؟
آنچه در این مقاله میخوانید

ممکن است هنگام کار با لپ تاپ به خصوص برای طولانی مدت ، این مشکل برای شما پیش بیاید که آداپتور یا شارژر لپ تاپ داغ کند و این مسدله برای شما نگران کننده باشد. در ادامه ما به بررسی این سوال می پردازیم که چرا شارژر لپ تاپ داغ می کند ؟هنگامی که شما در حال کار با لپ تاپ هستید، گرم بودن سطح آداپتور امری طبیعی ونرمال است و در واقع اگر مشاهده کردید که آداپتور هیچ گونه گرمایی تولید نمی کند، نشان دهنده درست کار نکردن اداپتور شما می باشد. اما از طرف دیگر اگر متوجه شدید که در حین کار دمای آداپتور بسیار بالا رفته، این امر میتواند نگران کننده بوده و در وهله اول به دلایل زیر این امر اتفاق افتاده باشد.

 • باتری لپ تاپ معیوب و یا خراب شده
 • استفاده از شارژر اشتباه
 • استفاده از باتری اشتباه
 • شارژر لپ تاپ آسیب دیده
 • دمای محیط زیاد

علت داغ شدن آداپتور لپ تاپ

اگر به زبان ساده بخواهیم دلیل این امر را توضیح دهیم، نحوه عملکرد آداپتور به گونه ای است که برق متناوب را به برق DC تبدیل کرده و این فرآیند سبب تولید مقدار مناسبی گرما می شود. تا زمانی که در هنگام لمس اداپتور شما خیلی داغ نباشد، نیازی به نگرانی در این مورد نیست.

دسترس به انواع آداپتور لپ تاپ با قیمت مناسب و گارانتی معتبر شارژر لپ تاپ

چرا شارژر لپ تاپ داغ می کند ؟
داغ شدن آداپتور لپ تاپ

استفاده از شارژر لپ تاپ نادرست

استفاده از شارژر لپ تاپ نادرست یکی از احتمال هایی است که سبب می شود دمای آداپتور تا حد زیادی افزایش یابد. انتخاب آداپتور متناسب با ولتاژ و جریان لپ تاپ برای عملکرد شارژ لپ تاپ بسیار مهم و ضروری می باشد. لذا برای همین دلیل تاکید می شود از آداپتور مطابق با آداپتور اصلی لپ تاپ استفاده شود. برای مثال اگر لپ تاپ شما از آداپتور 60 واتی پشتیبانی می کند اما شما از شارژر 90 واتی استفاده می کنید، گرم شدن آداپتور امری طبیعی است چرا که آداپتور توانایی تامین انرژی بیش از حد خود را ندارد.

استفاده از باتری لپ تاپ نادرست

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است سبب داغ شدن بیش از حد آداپتور شود، استفاده از باتری لپ تاپ اشتباه است. در هنگام تعویض و یا خرید باتری جدید باید توجه داشته باشید که شباهت ظاهری معیاری برای جایگذاری باتری جدید در لپ تاپ نمی باشد و برای خرید باتری باید به مولفه های اصلی مانند قدرت و جریان دقت کنید. برای مثال اگر از لپ تاپی استفاده می کنید که از باتری 19.5 ولتی پشتیبانی میکند و شما از شارژر 17.5 ولتی استفاده میکنید، داغ شدن آداپتور امری طبیعی است.

چرا شارژر لپ تاپ داغ می کند؟

گاهی اوقات بدلیل نقص فنی یا استفاده های بیش از حد لپ تاپ و یا موارد دیگر، آداپتور شروع به انتشار دود یا جرقه می کند.
از جمله دلایل احتمالی که می تواند سبب مشکلات در این مورد شوند شامل موارد زیر هستند:

 1. استفاده طولانی مدت از آداپتور لپ تاپ : یکی از دلایل اصلی که اکثر کاربران رایانه های همراه در هنگام داغ شدن آداپتور با آن مواجه می شوند، استفاده طولانی مدت از لپ تاپ در حین وصل بودن آداپتور می باشد. به دلیل استفاده مداوم از لپ تاپ و آداپتور، گرم شدن آن امری طبیعی می باشد اما اگر متوجه شدید این گرما بیش از حد نرمال است، در این حالت مشکل جدی تری موجود می باشد.
 2. کابل برق معیوب و یا آسیب دیده : یکی دیگر از دلایل احتمالی داغ شدن آداپتور لپ تاپ، کابل AC معیوب و یا آسیب دیده می باشد. اگر این سیم کابل آسیب دیده باشد، ممکن است باعث داغ شدن بیش از حد آداپتور شود. برای حل این مشکل بهتر است ابتدا سیم را برای هر گونه علائم آسیب، مانند سیم های فرسوده یا شل بودن اتصال، بررسی کنید. اگر متوجه شدید که سیم آداپتور دچار آسیب شده است برای جلوگیری از مشکلات جدی تر بهتر است آن را با یک کابل جدیدتر جایگزین کنید.
 3. قرار دادن آداپتور لپ‌تاپ بر روی سطح نامناسب : در هنگام کار با لپ تاپ باید به محل قرارگیری آداپتور لپ تاپ دقت نمایید. اگر متوجه شدید که آداپتور یا خود لپ تاپ در محلی قرار گرفته که جریان هوا را محدود می کند، در این حالت متوجه گرم شدن بیش از حد آن خواهید شد. از جمله محل هایی مانند مبل، تخت و یا سطوح دیگر از ورود و خروج جریان هوا جلوگیری کرده و سبب افزایش بیش از حد دستگاه و آداپتور می شود.
 4. مشکل سیستمی لپ تاپ : گاهی اوقات ممکن است مشکلی در خود لپ تاپ به وجود آمده باشد که سبب داغ شدن آداپتور شود. اگر خود لپ تاپ بیش از حد گرم شود، ممکن است باعث داغ شدن بیش از حد خود آداپتور نیز شود.علاوه بر موارد بالا بهتر است لپ تاپ را برای هر گونه علائم داغ شدن بیش از حد، مانند داغ بودن کیس یا مشکل در فن، بررسی کنید. اگر متوجه شدید لپ تاپ بیش از حد گرم می شود، آداپتور برق دیگری را امتحان کنید.
آسیب دیدگی آداپتور لپ تاپ
آسیب دیدگی آداپتور لپ تاپ

برای مطالعه جزئیات دقیق تر آداپتور های لپ تاپ و دریافت راهنمایی بیشتر در خصوص خرید آداپتور لپ تاپ می توانید مقاله انواع شارژر لپ تاپ و نکات نگهداری از آن ها را مطالعه فرمایید.

چگونه از داغ شدن لپ‌تاپ جلوگیری کنیم؟

داغ شدن آداپتور لپ‌تاپ در هنگامی که برای مدت طولانی استفاده شود یا تهویه مناسبی نداشته باشد امری طبیعی است. اما اگر با داغ شدن بیش از حد آداپتور خود مشکل داشتید، می توانید از راهکارهای زیر برای کاهش این مشکل انجام دهید.

 1. آداپتور را در جای مناسب قرار دهید

اول از همه از قرارگیری آداپتور برای تهویه مناسب اطمینان حاصل کنید. قرارگیری آداپتور روی پتو یا لباس یا مواردی از این قبیل،  سبب جلوگیری از گردش هوا می شود. علاوه بر آن اگر از آداپتور روی سطح نرمی مانند کاناپه یا مبل استفاده می کنید، گرما به سختی دفع شده و دوباره درون آن جمع می شود. بهتر است تا حد امکان از آداپتور روی یک سطح سخت و صاف استفاده کنید تا بهترین فرصت را برای خنک ماندن داشته باشید.

    2. در هنگام استفاده نکردن از آداپتور آن را از برق بکشید

یکی دیگر از راه های آسان برای جلوگیری از داغ شدن آداپتور قطع آن از پریز برق است. حتی اگر لپ‌تاپ شما خاموش باشد، آداپتور همچنان به تولید گرما ادامه میدهد، چرا که دائماً در حال تغذیه می باشد.

    3. باتری لپ تاپ را بررسی کنید

بهتر است علاوه بر موارد گفته شده از سالم بودن باتری لپ تاپ خود نیز اطمینان حاصل کنید. باتری خراب یا آسیب دیده می تواند باعث شود آداپتور سخت تر کار کرده و گرمای بیشتری تولید کند. اگر متوجه خرابی و عملکرد ضعیف باتری خود شدید بهتر است برای جلوگیری از آسیب به آداپتور و لپ تاپ اقدام به تعویض باتری خود نمایید.

    4. در صورت امکان دستگاه را برای مدت کوتاهی خاموش نگه دارید

اگر از لپ تاپ خود استفاده نمی کنید ولی آداپتور را همچنان به برق وصل کرده اید و در حال شارژ می باشد، باید بدانید که آداپتور در این حالت نیز گرما تولید می کند. برای اینکه آداپتور بیش از حد داغ نکند، بهتر است زمانی که از لپ تاپ خود استفاده نمی کنید آن را از برق خارج کنید.

    5. آداپتور آسیب دیده را تعویض کنید

اگر متوجه شدید که آداپتور برق شما آسیب دیده، فرسوده شده یا کابل آن دچار پارگی شده است، بهتر است به فکر تعویض آن باشید. آداپتور برق آسیب دیده می تواند باعث داغ شدن بیش از حد لپ تاپ شما شود که منجر به مشکلات زیادی می شود.

شارژر لپ تاپ
شارژر لپ تاپ

راهکار داغ شدن شارژر لپ تاپ

راهکارهای ساده ای وجود دارد که می توانید با استفاده از آن ها این مشکل را رفع کنید.

 1. ابتدا از اتصال درست آداپتور به لپ تاپ و پریز برق مطمئن شوید. اگر آداپتور به درستی وصل نشود به درستی کار نمی کند و ممکن است بیش از حد گرم شود.
 2. سپس سیم برق آداپتور را بررسی کنید که دچار آسیب یا پارگی نشده باشد. اگر سیم فرسوده یا آسیب دیده است باید آن را تعویض کنید.
 3. اگر متوجه شدید آداپتور و سیم هر دو سالم هستند، ممکن است مشکل از خود لپ تاپ باشد. مطمئن شوید که تنظیمات برق به گونه ای تنظیم شده که لپ تاپ با قدرت کامل کار کند.

اگر علاوه بر موارد گفته شده همچنان آداپتور لپ تاپ شما بیش از حد معمول داغ می کند، می توانید متناسب با مدل لپ تاپ خود اقدام به تهیه آداپتور لپ تاپ نمایید.

 


شما میتوانید جهت هرگونه پرسش و استعلام قیمت و موجودی به پیج اینستاگرام ما مراجعه نمایید یا با مشاورین سیلیکا تماس بگیرید:

021-88809462

 

اشتراک گذاری:
مقالات مرتبط
دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از میان محصولات سایت جستجو کنید