آنچه در این مقاله میخوانید
انواع کیبورد لپ تاپ + بررسی جامع انواع کیبورد لپ تاپ نسبت به نیاز کاربر
راهنمای خرید انواع کیبورد لپ تاپ
آنچه در این مقاله میخوانید

اگر توجه کرده باشید هنگامی که شروع به کار با رایانه یا لپ تاپ میکنید بخشی که زودتر از همه به چشم میخورد قسمت صفحه کلید دستگاه می باشد. نقش صفحه کلید در دستگاه های دیجیتال بسیار مهم است، چرا که اطلاعات ورودی ما از طریق کلیدهای مختلفی همچون حروف الفبا، اعداد و نمادها و کلیدهای دستوری که فشار می دهیم مستقیما در سیستم اجرا می شوند. یکی از مواردی که در خرید رایانه یا لپ تاپ باید در نطر داشته باشید هدف و نوع فعالیت شما با قسمت کیبورد سیستم است. شما بسته به نوع فعالیت خود به عنوان تایپیست، گیمر حرفه ای، کدنویس، طراح گرافیک و … باید به نوع طراحی صفحه کلید خود دقت داشته باشید. توصیه می کنیم قبل از خرید هر نوع کیبوردی راهنمای خرید انواع کیبورد لپ تاپ را مطالعه نمایید.

امروزه بسته به انواع فعالیت ها در حوزه دیجیتال کیبوردهای مختلفی مطابق با نیاز کاربران طراحی شده که شما می توانید چه گیمر حرفه ای در حوزه بازی های رایانه ای باشید، چه تایپیست با سرعت و دقت بالا و چه برای امور روزانه، انواع کیبورد های رایانه و لپ تاپ را تهیه کنید.

در لیست زیر قصد داریم دسته های اصلی کیبورد لپ تاپ و رایانه را به اختصار توضیح داده و معیار و نکات مهم برای تصمیم گیری درست خرید کیبورد نسبت به حوزه فعالیت شما را بیان کنیم. تا آخر این مقاله همراه ما باشید تا با اطلاعات درست و دقیق لپ تاپ اختصاصی خود را تهیه فرمایید.
برای دیدن مدل های بیشتر و برندهای مختلف لپ تاپ می توانید به صفحه کیبورد لپ تاپ مراجعه کنید.

1. صفحه کلید مکانیکی

کیبورد های مکانیکی اولین دسته ای هستند که کمتر کسی پیدا می شود که با آن ها آشنایی نداشته باشد. این دسته از کیبوردها با عنوان کیبورد کلاسیک شناخته شده و در آن ها برای هر کلید از سوئیچ جداگانه استفاده می‌ شود. در این نوع از کیبورد به دلیل وجود کلیدهای فنری، هنگامی که شما کلیدی را فشار دهید این حرکت در سیستم به‌ عنوان یک ضربه‌ی کلید ثبت می‌شود و نام‌گذاری آن ها نیز بر اساس این مکانیزم نشأت می‌گیرد. این صفحه کلیدها جزو معمولی ترین انتخاب مصرف کننده ها هستند و از این رو بیشترین سهم از بازار فروش را شامل می شوند.

انواع کیبورد لپ تاپ
انواع کیبورد لپ تاپ

مزایای کیبوردهای مکانیکی

 • دوام بیشتر نسبت به سایر صفحه کلید رایانه ها و لپ تاپ ها
 • بهترین تجربه تایپ با ساخت سوئیچ کلید با کیفیت

معایب کیبوردهای مکانیکی

 • قیمت بالاتر نسبت به سایر کیبوردهای موجود در بازار
 • سنگین تر و بلندتر از سایر صفحه کلید ها
انواع کیبورد لپ تاپ
انواع کیبورد لپ تاپ

2. صفحه کلید دستی

این نوع صفحه کلید ها با توجه به نوع طراحیشان تقریبا میتوان گفت شبیه کنترل های بازی عمل می کنند. اگر شما نیز جزو کاربران گیمر حرفه ای هستید حتما نسبت به این نوع از کیبوردها آشنایی دارید.  کیبوردهای دستی به راحتی قابل استفاده در دست بوده و تسلط بیشتری را هنگام بازی برای کابر فراهم می کند. این نوع از کیبوردها تمامی کلیدهای عددی-الفبایی را دارا بوده و از نظر تعداد دکمه‌ دارای محدودیت نیستند. اما باید توجه داشته باشید که برخلاف کیبوردهای سنتی، کیبوردهای دستی بسیار پیشرفته تر هستند و کارایی آن ها بسیار متفاوت از بقیه کیبوردهای معمولی می باشد.

انواع کیبورد لپ تاپ
انواع کیبورد لپ تاپ

مزایای کیبوردهای دستی

 • ضربه کلیدی سریع تر نسبت به نمونه های معمولی
 • ارائه کارایی بیشتر

معایب کیبوردهای مکانیکی

 • سختی یادگیری و استفاده
 • قیمت بالا
انواع کیبورد لپ تاپ
انواع کیبورد لپ تاپ

3. صفحه کلید ارگونومیک

کیبوردهای ارگونومیک جزو کیبوردهایی هستند که در طراحی آن ها برای جلوگیری از آسیب و فشار زیاد به مچ دست از مچ پد استفاده شده و بهره وری کاربر را تا ده برابر افزایش می دهد. این کیبورد کاملا متناسب با ساختار بدن طراحی شده و باعث می شود کمترین فشار در هنگام تایپ و کار طولانی مدت با کیبورد متوجه بدن شما شود. اگر جزو کسانی هستید که روزانه به صورت طولانی مدت با صفحه کلید لپ تاپ سروکار دارید یا جزوی از کار تخصصی شما محسوب می شود، بهتر است بدانید استفاده از کیبوردهای غیراستاندارد تنها به مدت ۲۰ دقیقه در روز می‌تواند صدمات جسمی جدی را برای شما ایجاد کند.

انواع کیبورد لپ تاپ
انواع کیبورد لپ تاپ

مزایای کیبوردهای ارگونومیک

 • کاهش فشار روی دست و مچ
 • افزایش بهره وری

معایب کیبوردهای ارگونومیک

 • دقت و سرعت صفحه‌کلید ممکن است هنگام تعویض کیبورد اولیه به کیبورد ارگونومیک تحت‌تاثیر قرار گیرد.
 • ممکن است با تشدید مشکلات آرنج باعث آسیب و استرس دیگری شوند
انواع کیبورد لپ تاپ
انواع کیبورد لپ تاپ

4. صفحه کلید انعطاف پذیر یا ژله ای

کیبوردهای انعطاف پذیر جزو کیبوردهایی هستند که از جنس سیلیکون ساخته شده‌اند و حمل و نقل آسان‌تری دارند. آن‌ها همانند صفحه کلیدهای رایج دکمه‌های کاملی داشته و سرعت تایپ بالایی را دارا هستند. مزیت انعطاف‌پذیری در این کیبوردها باعث می‌شود تا کاربر بتواند از طریق تا کردن یا لوله کردن آن‌ها حجم اشغالی کیبورد را به حداقل برساند. معمولا در این دسته از صفحه کلیدها به دلیل جابجایی محیطی از جنس سیلیکون استفاده میشود تا در برابر گرد و غبار و رطوبت مصون بماند.انواع کیبورد لپ تاپ

انواع کیبورد لپ تاپ

مزایای کیبوردهای انعطاف پذیر

 • دارای عملکرد بی صدا با کاهش صدای دکمه
 • قابل حمل و مقاوم در برابر آب

معایب کیبوردهای انعطاف پذیر

 • طول عمر کمتر در مقایسه با صفحه کلید های دیگر
 • تمرکز پایین تر تایپیست‌های سریع و حرفه ای به دلیل پیشی گرفتن از صفحه کلید
انواع کیبورد لپ تاپ
انواع کیبورد لپ تاپ

5. صفحه کلید گیمینگ

این نوع از کیبوردها به جهت نوع طراحی که در آن ها استفاده شده مناسب برای گیمرها هستند. کیبوردهای گیمینگ اکثرا دارای کلیدهای مکانیکی بوده و تعداد دکمه ی استفاده شده در آن ها به دلیل وجود برخی کلیدهای میانبر نسبت به کیبوردهای معمولی بیشتر است. بدلیل نیاز گیمرها به واکنش سریع کیبورد در حین بازی، سرعت فشار و عکس العمل در این کیبوردها به مقدار زیادی افزایش یافته تا کیبورد بتواند در سریعترین حالت فرمان را به سیستم منتقل کند.

انواع کیبورد لپ تاپ
انواع کیبورد لپ تاپ

مزایای کیبوردهای گیمینگ

 • برنامه ریزی ضربه‌های کلید قبل بازی به جهت تجربه بازی روان تر
 • تشخیص دقیق تر و صحیح تر ضربه های کلید

معایب کیبوردهای گیمینگ

 • گرانتر از سایر انواع صفحه کلیدها هستند
 • برنامه نویسی ماکرو برای اکثر کاربران گسترده و دشوار است
انواع کیبورد لپ تاپ
انواع کیبورد لپ تاپ

6. صفحه کلید بی سیم

کیبوردهای بی سیم نوعی از صفحه‌کلید ها هستند که به کاربر اجازه می‌دهد بدون استفاده از سیم و از طریق فناوری‌های بلوتوث، فرکانس رادیویی و فروسرخ به رایانه متصل شوند. بیشتر این کیبوردها از طریق یک موشی بی‌سیم یا به اصطلاح دانگل به سیستم وصل می شوند. کیبوردهای بی سیم اکثرا انرژی خود را از طریق باتری های قلمی دریافت می کنند اما در برخی موارد استثنائی مواردی هم پیدا می شود که باتری های داخلی داشته و با کابل USB شارژ می شوند.

انواع کیبورد لپ تاپ
انواع کیبورد لپ تاپ

مزایای کیبوردهای بی سیم

 • امکان جابجایی آسان بدون نگرانی از بابت فاصله بین سیستم و کیبورد
 • میز کار خلوت بدون حضور سیم های اضافه روی میز

معایب کیبوردهای بی سیم

 • تعویض مکرر باتری برای جلوگیری در اختلال عملکرد کیبورد
 • امکان تداخل سیگنال

شما میتوانید جهت هرگونه پرسش و استعلام قیمت و موجودی به پیج اینستاگرام ما مراجعه نمایید یا با مشاورین سیلیکا تماس بگیرید:

021-88809462

اشتراک گذاری:
مقالات مرتبط
دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از میان محصولات سایت جستجو کنید